W środę sejmowa komisja do spraw petycji wysłuchała informacji Ministerstwa Sprawiedliwości na temat sprawie wprowadzenia przepisów uniemożliwiających zwrot budynków z lokatorami w ramach reprywatyzacji.

Chodzi o zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, które w lutym ub.r. w petycji do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zgłosiło warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Aktywiści chcieliby takich zmian w ustawie, aby umożliwić odmowę przyznania własności czasowej dla budynków, w których znajdują się przynajmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne oraz zastąpienie fakultatywnej możliwości odmowy obligatoryjną przesłanką.

Dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Anna Dałkowska przedstawiła stanowisko wiceministra resortu sprawiedliwości Patryka Jakiego. "Jeżeli chodzi o poszerzenie katalogu możliwości odmowy przyznania własności czasowej stanowisko prezentowane przez ministerstwo jest jak najbardziej aprobujące" - powiedziała.

Dałkowska zaznaczyła także, że obecnie procedowane są dwa projekty nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pierwszy zawiera się w nowelizacji PiS ustawy o komisji weryfikacyjnej, gdzie zaprojektowano podstawę do odmowy przyznania własności czasowej z uwagi na posadowienie na gruncie budynku zamieszkałego przez minimum jednego lokatora. Drugi projekt, o którym mówiła przedstawicielka MS, to projekt posłów Platformy Obywatelskiej, gdzie jako podstawę odmowy przyznania własności czasowej zapisano zamieszkanie przez minimum trzech lokatorów.

Dodała, że z kolei przy propozycji zmian fakultatywnej możliwości odmowy na obligatoryjną stanowisko resortu jest negatywne. "Fakultatywna możliwość w pełnej mierze zabezpiecza interesy zarówno dotychczasowych właścicieli, jak również lokatorów" - mówiła.

>>> Czytaj też: CBA zatrzymało byłego kierownika warszawskiego ratuszu. Chodzi o reprywatyzację