Jak poinformował rzecznik prasowy Vox Ivan Espinosa de los Monteros, podczas piątkowego spotkania obu ugrupowań porozumiano się w sprawie samorządowej współpracy. Dodał, że koalicja Vox i PP będzie wspólnie rządzić m.in. w Pozuelo de Alarcon oraz w Almerii.

Espinosa de los Monteros zaznaczył, że zawarte porozumienie ułatwi też współpracę Vox i Partii Ludowej w innych samorządach, w których wspólnie mają większość, takich jak portowe miasto Algeciras oraz położone koło Almerii gminy miejskie Roquetas de Mar, El Ejido oraz Adra. Wszystkie znajdują się na południu Hiszpanii.

Piątkowe spotkanie władz Vox i PP było drugim, jakie odbyło się po zorganizowanych 26 maja wyborach do władz samorządów i wspólnot autonomicznych Hiszpanii. W obu głosowaniach zwyciężyła rządząca krajem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), wyprzedzając PP.

Podczas piątkowego spotkania polityków Vox i PP władze obu partii zgodziły się współpracować ze sobą w samorządach bez wsparcia ze strony liberalnych Ciudadanos (Cs). Pod koniec maja lider tej partii Albert Rivera zapowiedział, że Cs nie zamierza tworzyć samorządowych koalicji z Vox.

Po wyborach z 26 maja szef Vox Santiago Abascal wezwał władze PP i Cs do udziału w negocjacjach dotyczących utworzenia koalicji wyborczych na poziomie regionalnym i samorządowym. Wskazał wówczas, że w efekcie takiej współpracy centroprawicowa koalicja PP, Cs i Vox mogłaby sformować rządy we wspólnotach autonomicznych Aragonii, Murcji, Madrytu, Kastylii i Leonu, a także na Wyspach Kanaryjskich.

Reklama

Abascal zagroził jednocześnie, że w sytuacji zlekceważenia propozycji jego partii Vox będzie głosował przeciwko tym, którzy odrzucili możliwość negocjacji. Dodał, że koncept powołanego w styczniu rządu regionalnego w Andaluzji, popierany pierwotnie przez Vox, nie zostanie tym razem powtórzony.

31 maja deputowani Vox zapowiedzieli, że nie poprą projektu budżetu przedstawionego przez andaluzyjski gabinet Juana Manuela Moreno, bazujący na koalicji PP i Cs. Stwierdzili, że dokument odbiega od obietnic, jakie regionalny rząd złożył Vox.

W styczniu Vox odmówił wejścia do rządu Moreno, po tym gdy PP i Cs odrzuciły jego wymagania. Dotyczyły one m.in. cofnięcia wsparcia finansowego dla organizacji feministycznych i podjęcia działań służących zahamowaniu popularyzacji ideologii gender. Podczas głosowania nad zatwierdzeniem centroprawicowego gabinetu Moreno Vox udzielił mu jednak poparcia.

Marcin Zatyka (PAP)