Prezydent udaje się we wtorek po południu do USA, gdzie w środę rozpocznie kilkudniową wizytę. W Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce; planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie. Prezydentowi podczas wizyty będzie towarzyszył m.in. szef MSZ oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Czaputowicz był pytany o wizytę prezydenta w USA podczas konferencji na Międzynarodowych Targach Humanitarnych. Czaputowicz poinformował, że wizyta ta jest związana z implementacją i konkretyzacją deklaracji podpisanej między prezydentem Dudą, a prezydentem Trumpem podczas poprzedniej wizyty Dudy w USA.

"Zabiegamy od jakiegoś czas o zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce. Wygląda na to, że te negocjacje przynoszą rezultat. Należy oczekiwać, mam nadzieję, na podpisanie umowy, o tym zadecydują jeszcze ostateczne rozmowy i o tym poinformują prezydenci, ale wiemy, że rozmowy między MON a stroną amerykańską idą w dobrym kierunku" - mówił szef MSZ.

Reklama

"Będzie to początek podniesienia na wyższy poziom naszej współpracy militarnej, oczekujemy zwiększenia obecności Stanów Zjednoczonych, ich żołnierzy, wojsk na terenie Polski, uczynienia tej obecności bardziej trwałą, bowiem - i tutaj obie strony są podobnego zdania - wymagają tego warunki geopolityczne, sytuacja międzynarodowa" - dodał.

Czaputowicz podkreślił, że Polska i USA podzielają wizję zagrożeń, które stoją przed NATO, UE i Europą Środkową.

"To zagrożenie to niebezpieczeństwo ze strony Rosji, dlatego należy dać wyraźny sygnał, że USA będą zaangażowane w odstraszanie i w razie potrzeby także obrony tego terytorium" - powiedział.

Szef MSZ podkreślił, że rozmowy będą dotyczyły także bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym dostaw gazu skroplonego z USA. Czaputowicz zaznaczył, że Polska chciałaby doprowadzić do tego, aby polski system energetyczny był ostatecznie niezależny od dostaw z Rosji.

Jako kolejny temat wymienił energetykę jądrową. "Liczymy na współpracę z USA, które dysponują właściwą technologią i rzeczywiście ten wymiar współpracy technologicznej jest tutaj bardzo istotny. Może to być zastrzyk technologii do naszego przemysłu w różnych wymiarach" - mówił.

Szef MSZ zaznaczył, że w planie wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest także spotkanie z przedstawicielami Polonii oraz świata biznesu.

Pierwszego dnia pobytu w USA, 12 czerwca, para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotka się z prezydentem Trumpem i jego małżonką Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Prezydenci mają też poruszyć temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.

Po południu polska para prezydencka będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego małżonkę z okazji wizyty Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Podczas konferencji prasowej prezydentów Dudy i Trumpa ma zostać ogłoszona decyzja obu przywódców co do umowy politycznej dotyczącej zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Białym Domu następnego dnia - w czwartek 13 czerwca - rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA. Pierwszym jej punktem będzie spotkanie w Houston z burmistrzem miasta Sylvestrem Turnerem. Wieczorem para prezydencka spotka się z Polonią, a prezydent wręczy odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

Z kolei w piątek w Andrzej Duda spotka się w Houston z szefami amerykańskich firm energetycznych, a także z ministrem energii USA Rickiem Perry'm. Planowana jest wspólna konferencja prasowa polityków.

W sobotę prezydent będzie miał okazję obserwować test dronów zorganizowany we współpracy NIAS-NASA-ILOT (największy polsko-amerykański projekt testowania bezzałogowych statków powietrznych). Następnie w Muzeum Sztuki w Reno prezydent otworzy Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie.

W niedzielę para prezydencka będzie już w Kalifornii, gdzie w San Jose spotka się z przedstawicielami Polonii; spotkanie będzie połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń. W poniedziałek w San Francisco prezydent spotka się z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej. Wieczorem w Menlo Park prezydent otworzy Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii.

Para prezydencka odwiedzi też siedzibę firmy Google, gdzie spotka się z prezes YouTube Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem. Prezydenta spotka się też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google.

>>> Czytaj też: Niemieckie media: To co się dzieje w Hongkongu, to ostrzeżenie dla reszty świata