Sz. został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia dla młodocianych przestępców, a urodzony w Wielkiej Brytanii D.-K. na 18 miesięcy uczestnictwa w programie zakładającym krótkotrwałe pozbawienie wolności, a następnie ograniczenie wolności i resocjalizację pod ścisłą kontrolą specjalistów z zakładu poprawczego.

Nastolatkowie byli zaangażowani w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division, która m.in. wychwalała norweskiego masowego mordercę Andersa Breivika oraz Adolfa Hitlera, a także wzywała do egzekucji białych kobiet, umawiających się z niebiałymi mężczyznami. Liderem ruchu jest Brytyjczyk.

Sz. miał m.in. stworzyć obrazek przedstawiający księcia Harry'ego na tle swastyki z pistoletem przy głowie i rozpryskaną krwią, z podpisem odnoszącym się do zarzutów o "zdradę rasy". Materiał został opublikowany ledwie kilka miesięcy po ślubie wnuka królowej Elżbiety II z Markle.

Telewizja BBC, która w 2018 roku ujawniła istnienie Sonnenkrieg Division, poinformowała, że Sz. używał fałszywego konta w mediach społecznościowych, na którym publikował materiały nawołujące do "systematycznej rzezi" kobiet oraz gwałtów na dzieciach.

19-latek był też w posiadaniu dokumentów zawierających instrukcje budowy ładunków wybuchowych oraz przeprowadzenia ataków terrorystycznych, a także podręcznika napisanego przez rasistowskie grupy wyznające wyższość białej rasy.

Reklama

Pozyskane przez śledczych materiały propagandowe i zapisy dyskusji z komunikatorów internetowych zawierały elementy "ekstremalnej mizoginii, wychwalania terroryzmu dżihadystów i brutalnego satanizmu".

Obaj nastolatkowie nie znali się osobiście i współpracowali jedynie przez internet.

Ogłaszając wyrok w ich sprawie, sędzia Rebecca Poulet mówiła, że obaj promowali brutalną ideologię inspirowaną rasistowskimi i antysemickimi, neonazistowskimi poglądami.

Jak podkreślała - cytowana przez brytyjską agencję Press Association - Sz. nawoływał w swojej działalności do popełniania "okropnych aktów przemocy z powodów, które nie mogłyby być nigdy zrozumiane przez zdrowo myślących ludzi", a D.-K. "wciąż ma głęboko zakorzenione poglądy, które popierają tę ekstremalnie prawicową ideologię".

Obrońca 18-latka przyznał wręcz, że poglądy jego klienta od czasu popełnienia przestępstw się nie zmieniły; cytował ustalenia lekarzy, że nastolatek "nie okazuje skruchy".

Prokurator Naomi Parsons tłumaczyła, że wpisy w mediach społecznościowych obu skazanych "wyrażały jasny przekaz dotyczący groźby i/lub użycia poważnej przemocy wobec innych w celu rozwoju politycznej, ideologicznej i rasistowskiej idei (neonazizmu) oraz zachęcania w ten sposób do terroryzmu".

Jak dodała, ich działalność była wymierzona m.in. w społeczność żydowską, mniejszości etniczne i wszystkich, "którzy byli przez nich postrzegani jako współodpowiedzialni za rozwój multikulturalizmu".

Nadinspektor Martin Snowden z prowadzącej śledztwo jednostki antyterrorystycznej podkreślił, że obaj "jasno postrzegają siebie jako lepszych od większości społeczeństwa i czują obowiązek wyrażania swoich poglądów". Podkreślił, że ich działalność mogła doprowadzić do eskalacji przemocy i ataków terrorystycznych.

>>> Czytaj też: "Telegraph": Kandydat do zastąpienia premier May jest byłym szpiegiem MI6?