Szef KE Jean-Claude Juncker zapowiedział na konferencji prasowej po czwartkowym szczycie UE, że Komisja Europejska została zobligowana do podjęcia działań w związku z nieakceptowalnym działaniami Turcji na wodach terytorialnych Cypru. "To nie będę delikatne środki" -zaznaczył.

"Jesteśmy w pełni solidarni z Cyprem. To, co Turcja robi na wodach terytorialnych Cypru jest totalnie nieakceptowalne. Komisja Europejska zostało zobligowana do znalezienia środków, tak szybko jak to możliwe, jeśli chodzi o ten konflikt i to zrobimy. To nie będą delikatne środki" - powiedział Juncker na konferencji po szczycie.

Unia Europejska wyraziła wcześniej głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.

Cypr jest podzielony od 1974 roku, gdy w odpowiedzi na inspirowany przez Grecję pucz mający doprowadzić do przyłączenia wyspy do Grecji, wojska tureckie dokonały inwazji. Na zajętej przez nie północno-wschodniej części wyspy proklamowano później Turecką Republikę Cypru Północnego. Podejmowane od wielu lat wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu nie przyniosły rezultatów.

>>> Czytaj też: Morawiecki o zablokowaniu decyzji szczytu UE ws. neutralności klimatycznej: Musimy mieć konkrety