Frakcja prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Bundestagu odbędzie w najbliższy weekend w Szczecinie naradę za zamkniętymi drzwiami, co jest efektem problemów z urządzaniem takich imprez w Niemczech - podał niemiecki serwis prasowy RND.

Jego informację na ten temat opublikowały w czwartek dzienniki mającego swą siedzibę w Hanowerze koncernu prasowego Madsack, do którego należy również serwis RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland).

Wiadomość o przeniesieniu narady do Polski RND uzyskał od posłów AfD, według których jest to rozwiązanie tańsze i dające nadzieję na większą akceptację dla całej imprezy. Pomieszczenia hotelowe i konferencyjne w Szczecinie partia już wynajęła. AfD ma w 709-osobowym Bundestagu 91 deputowanych.

Zamknięte posiedzenie frakcji miało się odbyć jeszcze w marcu, ale właściciel wynajętego już hotelu anulował umowę, obawiając się nagłośnienia sprawy przez media i akcji protestacyjnych. Z kolei w maju kobieta wynajmująca w berlińskiej dzielnicy Moabit salę na imprezy wycofała przyjętą wcześniej rezerwację AfD na urządzenie tam partyjnego festynu w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do odmowy miały ją skłonić pogróżki ze strony skrajnej lewicy.

Koncern Madsack posiada większość lub całość udziałów w 15 niemieckich regionalnych dziennikach o łącznym nakładzie ponad 900 tys. egzemplarzy.

>>> Czytaj też: Rosja: Jeśli Polska jest szczera, to jesteśmy gotowi do dialogu