Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,10 USD, po zniżce ceny o 0,57 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,23 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,48 proc.

Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa staniała o 0,5 proc. do 445,6 juanów za baryłkę.

W sobotę odbędzie się spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - w Osace. Z kolei w poniedziałek i wtorek na posiedzeniu w Wiedniu będą obradować ministrowie ropy z krajów koalicji OPEC+.

Reklama

Na razie Chiny i USA wstępnie uzgodniły zawieszenie wprowadzania nowych ceł, by wznowić negocjacje handlowe – podał w czwartek hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na anonimowe źródła w Pekinie i Waszyngtonie.

"Ten +tymczasowy rozejm+ miałby zostać zawarty podczas długo wyczekiwanego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w Osace w sobotę" - napisano w dzienniku.

Od wyniku rozmów mogą zależeć perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie popyt na surowce, w tym ropę naftową.

W poniedziałek tymczasem rozpocznie się spotkanie OPEC+, podczas którego zapadnie decyzja, jak będzie wyglądać produkcja ropy w krajach koalicji w II połowie roku.

"Rynek jest teraz bardzo ostrożny z powodu tych dwóch ważnych spotkań" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Ropa naftowa może dalej zyskiwać na wartości, jeśli w wojnie handlowej USA-Chiny przynajmniej będzie przerwa, a OPEC+ przedłuży cięcia dostaw ropy na II połowę roku" - dodaje.

W tym tygodniu ropa na NYMEX w USA zyskała 3,1 proc., a w czerwcu zdrożała o ok. 11 proc.

Brent na ICE zdrożała w czerwcu o 2,8 proc. (PAP Biznes)