"Mamy wymierne wspólne interesy i wspólne dążenia, więc musimy wzmocnić zaufanie polityczne (...), stworzyć dobre warunki dla dalszego przyspieszenia naszej współpracy; musimy dobrze korzystać z wszystkich mechanizmów, w tym międzyrządowego komitetu, żeby wspierać kontakty między rządami, między resortami, by nasza współpraca wyróżniła się na tle Europy" - mówił Wang Yi na konferencji prasowej w Warszawie. Wzywał też do pogłębienia współpracy polsko-chińskiej poprzez inwestycje w Inicjatywę Pasa i Szlaku.

Zadeklarował, że Chiny są gotowe importować z Polski "więcej dobrej jakości towarów, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa".

"Musimy przywiązywać dużą wagę do współpracy w ramach formatu 17+1. Siedem lat temu w Warszawie zgromadzili się przywódcy z Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co dało początek temu formatowi współpracy regionalnej" - mówił chiński dyplomata. Jak zaznaczył, "Chiny i Polska jako inicjatorzy tego formatu i największe kraje w tym mechanizmie powinny przewodzić tej współpracy".

Reklama

Pytany o udział chińskich firm we wdrażaniu technologii 5G w krajach Unii Europejskiej w tym w Polsce, Wang Yi powiedział, że rozmawiał na ten temat z szefem polskiego MSZ i usłyszał "stwierdzenie, że Polska zachowuje uczciwe, niedyskryminujące i równe podejście do podmiotów, które są zaangażowane w budowę 5G".

"Uważamy, że to odpowiada interesom Polski i pokrywa się z przesłaniem współpracy na całym świecie. Miło nam wiedzieć, że w kwestii nowoczesnych technologii będziemy współpracować" - dodał szef chińskiego MSZ.

>>> Czytaj też: Analiza CV pracowników Huawei wksazuje na głębsze związki koncernu z wojskiem i wywiadem [RAPORT]