Nowy łącznik ma długość dwóch kilometrów i jest częścią drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów oraz WOLMOST.

Dzięki łącznikowi ruch z autostrady A4 do drogi krajowej nr 94 zostanie skierowany z ominięciem centrum Przeworska. Miasto ominą również pojazdy poruszające się na kierunku Rzeszów–Sieniawa–Biłgoraj.

Obecna na uroczystości wicemarszałek woj. podkarpackiego Ewa Draus podkreśliła, że inwestycja jest ważna nie tylko dla Przeworska i powiatu, ale całego regionu.

„Każdy zjazd z autostrady i połączenie go z drogami krajowymi czy wojewódzkimi jest niezwykle istotne dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Przeworsk od wielu lat postulował o budowę łączników, o nowe rozwiązania komunikacyjne, transportowe, bo zawsze to było +wąskie gardło+ i miasto zawsze było zablokowane zarówno przez ruch towarowy, jak i osobowy” – dodała.

W ramach oddanej w środę inwestycji wybudowano także m.in. wiadukt nad linią kolejową nr 91 Kraków Główny – Medyka, powstały również drogi dojazdowe oraz rondo turbinowe na połączeniu z drogą krajową nr 94.

Łącznik jest częścią większej inwestycji. Kilka lat temu wybudowano łącznik A4 z DK 835 w Gorliczynie, natomiast w ubiegłym roku zakończono rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 835 na odcinku Sieniawa–Gorliczyna.

Natomiast w trakcie realizacji jest przebudowa mostu na Sanie w Ubieszynie. Przygotowywany jest projekt przebudowy drogi na odcinku Przeworsk – Kańczuga wraz z nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 835, który będzie stanowił domknięcie jej przebiegu po zachodniej stronie Przeworska.

Oddany łącznik kosztował prawie 24 mln zł, z tej kwoty dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego wyniosło 20 mln zł.