"Myślę, że w 2022 roku będzie przeniesienie na Unter den Linden. W prestiżowe miejsce. Do gotowego budynku. Drugi kwartał 2022 roku jest bardzo realny" - oświadczył Przyłębski w czwartek odpowiadając na pytania PAP i Polskiego Radia.

W latach 90. ubiegłego wieku ambasada RP przeniosła się - jak wówczas planowano, tymczasowo - do budynku dawnej Polskiej Misji Wojskowej przy Lassenstrasse - w odległej dzielnicy Grunewald. Gmach w prestiżowej lokalizacji przy ulicy Unter den Linden w samym sercu Berlina, nieopodal Bramy Brandenburskiej miał być początkowo przebudowany. Następnie zdecydowano się jednak na jego rozbiórkę i wzniesienie nowego budynku. Ze względów politycznych, administracyjnych, prawnych i finansowych sprawa ciągnęła się latami bez rozstrzygnięcia, a działka przy Unter den Linden nie była wykorzystywana.

"Wczoraj podpisałem dokumenty, które dotyczą rozpisania przetargu na budowę ambasady. Są w nim wskazane konkretne kwoty. Przetarg jest już przygotowany i wkrótce zostanie ogłoszony. Po wyłonieniu zwycięzcy zacznie się budowa. Myślę, że będzie to na początku przyszłego roku. Raczej marzec" - przewiduje ambasador.

"Są zarezerwowane środki w budżecie na ten cel. Budynek będzie zbudowany w tym samym kształcie, jak było to planowane przed trzema laty. Z uwagi na powierzchnię, która przekracza potrzeby ambasady, gmach będzie podzielony na dwie części. W tej, która nie będzie służyć do celów dyplomatycznych, znajdą się inne placówki - Instytut Polski, Centrum Badań Historycznych, być może izba przemysłowa" - wyjaśnia Andrzej Przyłębski.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)