„Wołodymyr Zełeński szczegółowo poinformował prezydenta Białorusi o sytuacji w Donbasie i podziękował za organizację efektywnego formatu spotkań (odbywających się w Mińsku rozmów dotyczących uregulowania w Donbasie – PAP) i za rolę którą Białoruś odgrywa w uregulowaniu” - podała w środę służba prasowa Łukaszenki, informując o przeprowadzonej rozmowie telefonicznej prezydentów.

Łukaszenka zapewnił, że Mińsk będzie nadal podejmował starania na rzecz uregulowania sytuacji w regionie, Ukraina zaś zawsze może liczyć na Białoruś jako kraj, który respektuje i angażuje się w inicjatywy i procesy pokojowe.

Tematem rozmowy były również gospodarka i handel, a także współpraca i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

„Wołodymyr Zełeński z zadowoleniem przyjął zaproszenie do odwiedzenia Mińska w dowolnym czasie i w dowolnym formacie” – poinformowała służba prasowa.

Z kolei ukraiński lider ponownie zaprosił Łukaszenkę do Żytomierza, gdzie w październiku odbędzie się II Forum Regionów Ukrainy i Białorusi.

Białoruski prezydent pogratulował koledze „udanego przeprowadzenia kampanii politycznych i życzył powodzenia w formowaniu instytucji państwowych i w dalszej pracy”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)