Amerykański Departament Stanu poinformował w oświadczeniu, że dowódca sił specjalnych Wenezueli Rafael Enrique Bastardo Mendoza i szef wenezuelskiego kontrwywiadu Ivan Rafael Hernandez Dala dopuścili się „rażącego naruszenia praw człowieka”.

Resort dyplomacji USA unieważnił wizy obu mężczyzn oraz ich małżonek i małoletnich dzieci, uniemożliwiając im wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych. W lutym zostały nałożone przez Waszyngton sankcje finansowe na Mendozę i Dalę oraz trzy inne osoby związane z reżimem Maduro.

W zeszłym tygodniu strona amerykańska nałożyła sankcje na członków rodziny Maduro i przedstawicieli jego administracji z powodu zarzucanego im wzbogacenia się na dystrybucji artykułów żywnościowych pochodzących z pomocy humanitarnej dla ludności Wenezueli. Retorsje obejmują zamrożenie wszystkich aktywów i nieruchomości, jakie osoby te mogą posiadać na terytorium USA, oraz zakaz dokonywania przez nie operacji finansowych z amerykańskimi obywatelami.

Od stycznia w Wenezueli trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się przewodniczący parlamentu i przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido. Uznał on ubiegłoroczne wybory prezydenckie, w których wygrał Maduro, za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne. USA uznały Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta Wenezueli. (PAP)

ans/ akl/ ap/