"Ponawiamy gotowość otwarcia z Ruchem 5 Gwiazd dyskusji w celu zawarcia porozumienia na tę kadencję parlamentu"- oświadczył dotychczasowy minister rolnictwa, czołowy polityk Ligi Gianmarco Centinaio w rozmowie z Ansą.

"Nie interesują nas krótkotrwałe umowy lub zawarte przeciwko komuś, ale pakt, by odnowić i zrealizować program rządu" - dodał Centinaio w kolejnym dniu kryzysu rządowego, do jakiego doszło po rozpadzie koalicji Ligi i Ruchu 8 sierpnia.

Wcześniej przywódca prawicowej Ligi Matteo Salvini wielokrotnie zapewniał, że dołoży starań, aby nie doszło do powstania rządu centrolewicy oraz antysystemowego Ruchu, i wysyłał pod jego adresem pojednawcze sygnały.

Poniedziałek jest dniem narad kierownictw obu tych ugrupowań, które muszą ostatecznie zdecydować, czy są gotowe zawrzeć umowę koalicyjną. Najważniejszym punktem spornym jest to, kto miałby stanąć na czele nowego rządu. Ruch Pięciu Gwiazd nalega, aby premierem pozostał Giuseppe Conte. Partia Demokratyczna twierdzi zaś, że musi to być gabinet pod znakiem "braku kontynuacji" z poprzednim, także jeśli chodzi o nazwiska.

Wieczorem oczekuje się decyzji, czy obie te formacje stworzą 66. rząd w historii Republiki.

>>> Czytaj też: Rozwinięte kraje nie chcą się zadłużać. To fatalne wieści dla globalnej gospodarki