Dziewięciogodzinne głosowanie trwa we wtorek do godziny 18 na platformie Rousseau, utworzonej i administrowanej przez syna współzałożyciela Ruchu Pięciu Gwiazd Gianroberto Casaleggio, Davide.

Informując o liczbie uczestników tych konsultacji, Davide Casaleggio ogłosił: "To jest obecnie światowy rekord, jeśli chodzi o udział w internetowym głosowaniu politycznym".

Uprawnionych do udziału w nim jest około 100 tysięcy członków ugrupowania.

Wynik głosowania będzie wiążący dla Ruchu, który po nim ostatecznie zadecyduje, czy powoła koalicyjny rząd razem z centrolewicą. Kierować ma nim dotychczasowy premier Giuseppe Conte.

Komentatorzy podkreślają, że rezultat jest trudny do przewidzenia.

Lider Ruchu 5 Gwiazd Luigi Di Maio powiedział dziennikarzom: "Zobaczymy, jaki będzie wynik, ale my już wygraliśmy. Wszyscy wiedzą, że ten rząd powstanie dzięki głosowaniu Włochów, którzy podejmują decyzję, nie cedując tego na innych".

"Dzisiaj odniesiemy wielki sukces demokracji bezpośredniej, która decyduje" - dodał Di Maio.

O wyniku głosowania desygnowany na premiera Conte zawiadomi prezydenta Sergio Mattarellę. Takie konsultacje w sprawie tego, czy ma powstać rząd, czy też nie, odbywają się we Włoszech po raz pierwszy. Procedury tej nie przewiduje ani konstytucja, ani żadna ustawa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)