Pjongjang zamierza stworzyć tam nową strefę turystyczną we własnym zakresie – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ten resort.

Żądanie znalazło się w oświadczeniu, przekazanym w piątek przez północnokoreańskich urzędników w biurze łącznikowym w przygranicznym mieście Kaesong. W oświadczeniu napisano również, że Korea Płn. chce przedyskutować szczegóły tej sprawy w drodze wymiany dokumentów.

Władze Korei Płd. zaapelowały natomiast o rozmowy twarzą w twarz i poszukiwanie „kreatywnych rozwiązań”, aby ponownie uruchomić zawieszone obecnie wycieczki turystyczne do górskiego regionu, przy czym priorytetem powinna być ich zdaniem ochrona praw własności. Seul odmawiał dotąd wznowienia komercyjnych wycieczek, wskazując, że byłoby to sprzeczne z sankcjami nałożonymi na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Eksperci nie są zgodni, czy Korea Płn. rzeczywiście zamierza samodzielnie rozwijać turystykę w Górach Diamentowych, czy tylko chce przekonać Koreę Płd. do wznowienia wycieczek i unowocześnienia starzejącej się infrastruktury – podała agencja Associated Press, przypominając, że Pjongjang informował o podjęciu kroków w kierunku konfiskaty południowokoreańskiego mienia w ośrodku w latach 2010 i 2011.

„Korea Płn. poprosiła rząd i prywatne firmy, aby usunęły swoją infrastrukturę w ustalonym terminie (…). Napisała, że kwestie praktyczne mogą zostać ustalone poprzez wymianę dokumentów” - powiedział rzecznik ministerstwa ds. zjednoczenia Li Sang Min. Sam ocenił jednak, że potrzebne byłoby w tej sprawie spotkanie międzyrządowe.

Według Yonhapu Korea Płd. zainwestowała olbrzymie pieniądze w uruchomienie programu wycieczek turystycznych w Góry Diamentowe. Szczególnie dotyczy to firmy Hyundai Asan Corp., która wydała 800 mld wonów (ponad 683 mln dolarów) na budowę koniecznej infrastruktury.

Przywódca Korei Płn. ogłosił niedawno, że wszystkie budynki sfinansowane przez Koreę Południową w regionie turystycznym Gór Kumgang muszą zostać usunięte i zastąpione budowlami zaprojektowanymi przez Pjongjang.

Specjalna strefa turystyczna, dostępna również dla odwiedzających z Korei Płd., działała w Górach Diamentowych od 1998 roku. Góry, położone w południowo-wschodniej części Korei Płn., uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w tym kraju.

>>> Czytaj też: Korea Południowa rezygnuje ze statusu kraju rozwijającego się w WTO