Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

Pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan włączył Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program); od 11 listopada 2019 r. Polacy mogą podróżować do USA bez wiz - podano na stronie resortu. Decyzję McAleenan podjął w koordynacji z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Od 11 listopada obywatele Polski będą mogli bez wiz podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.

"Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to dowód specjalnych relacji, które istnieją między naszymi państwami oraz trwającej przyjaźni i biskiej współpracy dotyczącej wspólnych priorytetów bezpieczeństwa" - ogłosił McAleenan.

Wcześniej o terminie zniesienia wiz poinformował prezydent Andrzej Duda.

Reklama

>>> Czytaj też: Zniesienie wiz do USA. Co to oznacza w praktyce?

Prezydent podziękował w środę Donaldowi Trumpowi, który obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji, a także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher za jej zaangażowanie w sprawę zniesienia wiz.

"Dziękuję prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do tego programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali" - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Warszawie.

Dziękował też wszystkim zaangażowanym w sprawę instytucjom i liniom lotniczym LOT za spopularyzowanie akcji występowania Polaków o wizy amerykańskie tak, by można było uzyskać próg odmów poniżej 3 proc.

"Gratuluję Polakom - 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych" - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Przypomniała, że sprawa ruchu bezwizowego była ważnym tematem już podczas jej pierwszych spotkań z prezydentem Dudą. "Prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło. Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowe. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy" - powiedziała Mosbacher.

Ambasador USA przypomniała też, że zapowiedzi dotyczące ruchu bezwizowego z Polską padły ze strony USA już wcześniej, m.in. obietnice takie składał były prezydent Barack Obama, jednak nie zostały one zrealizowane. "I kiedy prezydent Duda opowiedział tę historię prezydentowi Donaldowi Trumpowi, to prezydent Trump przyszedł do mnie i powiedział: +Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę, żeby tę sprawę załatwić+" - opowiadała amerykańska ambasador. Zaznaczyła, że zespół ten powstał zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce.

"To był bardzo skomplikowany proces, który przebiegał zgodnie z wymogami prawa" - zapewniła Mosbacher. Wskazała m.in. na konieczność uwzględnieniu w decyzji o ruchu bezwizowym odpowiedniego odsetka odmów wizowych. "Przeprowadziliśmy kampanię i zwróciliśmy się do Polaków i polskich przedsiębiorstw i amerykańskich firm (...), żeby przychodzili i występowali o wizę, żebyśmy mogli zmniejszyć odsetek odmów wizowych właśnie w ten sposób. I udało się to" - podkreśliła Mosbacher.

Podsumowując dodała też, że oczekiwaniem prezydenta Polski było to, by bezwizowy ruch Polski z USA wprowadzić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Na stronie ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce dostępne są informacje o ruchu bezwizowym i rejestracja - poinformowała w Mosbacher. "Jeżeli skorzystacie państwo ze strony internetowej ambasady, zarejestrujecie się, w ciągu 24 godzin uzyskacie państwo rejestrację wizową. Sprawiliśmy, żeby to było bardzo proste. Wszystkie odpowiedzi znajdują się na stronie internetowej ambasady amerykańskiej" – przekazała Mosbacher.

"Wiem, że prezydent Donald Trump jest podekscytowany perspektywą ogłoszenia tej informacji. Dla mnie to zaszczyt, że reprezentuję Stany Zjednoczone w takim dniu. Cieszę się w imieniu 10 milionów Polaków w Stanach i 38 milionów w Polsce" - dodała.

Wyjazd do pracy lub na studia nadal z wizą

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do USA na dłużej niż 90 dni, planują podjąć pracę lub studia nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią wizę - poinformowała w środę Ambasada USA w Polsce.

Jak przekazała ambasada, od 11 listopada 2019 r. Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Elektroniczny System Autoryzacji Podróży ESTA ma być dostępny dla polskich podróżnych, posiadających paszport z chipem do odczytu komputerowego, od 11 listopada 2019 r. "Zachęcamy do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą" - zaapelowała Ambasada USA w Polsce.

W swoim komunikacie zaznaczyła też, że podróżni powinni korzystać tylko z oficjalnej strony ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov. "Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat" - poinformowała ambasada.

Jak podkreśliła, polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych, np. pracę lub studia w Stanach Zjednoczonych, nadal będą potrzebowali wizy. "Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę" - przekazała ambasada.

Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem: https://esta.cbp.dhs.gov oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem http://travel.state.gov.

Rzeczniczka MSZ: Uruchomienie programu bezwizowego pozwoli bardziej zacieśnić relacje polsko-amerykańskie

Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję USA o włączeniu Polski do programu Visa Waiver; Polskę i USA łączą bliskie relacje, a uruchomienie programu bezwizowego pozwoli je jeszcze bardziej zacieśnić - powiedziała PAP w środę rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

"Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję USA o włączeniu Polski do programu Visa Waiver, umożliwiającego obywatelom polskim podróżowanie do USA bez wiz od 11 listopada bieżącego roku" - powiedziała PAP rzeczniczka MSZ.

Podkreśliła, że 11 listopada to symboliczna data ze względu na obchodzone wówczas Narodowe Święto Niepodległości. Jak zaznaczyła Suwara decyzja USA to "uwieńczenie wieloletniego procesu", w który od początku zaangażowane było polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Polskę i USA łączą bliskie relacje, a uruchomienie programu bezwizowego pozwoli je jeszcze bardziej zacieśnić" - dodała Suwara.

Informacje przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę potwierdził w środę amerykański resort bezpieczeństwa. "Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to dowód specjalnych relacji, które istnieją między naszymi państwami oraz trwającej przyjaźni i bliskiej współpracy dotyczącej wspólnych priorytetów bezpieczeństwa" - ogłosił w opublikowanym komunikacie pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa USA Kevin K. McAleenan.

>>> Czytaj też: Ruch bezwizowy nie oznacza, że granice USA otworzą się na oścież [OPINIA]