W trzecim, corocznym raporcie LinkedIn dotyczącym nowych ofert pracy w USA wyszczególniono 15 stanowisk, których liczba rośnie najszybciej - podał Quartz. Raport określa też, jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane oraz miasta najbardziej z nimi związane. Ranking dotyczy co prawda rynku amerykańskiego, ale podobne tendencje można obserwować też w Polsce.

Według danych LinkedIn, międzynarodowego serwisu społecznościowego, który specjalizuje się w kontaktach zawodowo-biznesowych, w tym roku niemal w każdej branży rośnie liczba ofert pracy związanych ze sztuczną inteligencją i nauką o danych. Serwis Quartz zauważa, że po raz pierwszy na liście pojawiła się branża robotyka, a co najmniej pięć stanowisk pracy, które znalazły się w rankingu zawiera słowo „inżynier” w tytule.

Jednak nie tylko specjaliści z zawodów związanych z zaawansowanymi technologiami są pilnie poszukiwani. Według LinkedIn widać też wyraźny wzrost liczby ofert pracy na stanowiska takie, jak "product owners", czyli osoby odpowiedzialne z tworzenie i udoskonalanie wizji produktu. Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszą się też przedstawiciele rozwoju sprzedaży.

Zazwyczaj firmy poszukują wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Tylko jedna oferta z listy TOP 15 stanowisk pracy - technika terapii behawioralnej - nie wymaga dyplomu po czteroletnich studiach. Zgodnie z raportem, od 2015 r. zatrudnienie w tym zawodzie rośnie o 32 proc. rocznie – podał Quartz.

LinkedIn zauważa również, że Waszyngton wraz z otaczającym go obszarem metropolitalnym przyciąga nowe talenty technologiczne, w tym ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, analizy danych i sztucznej inteligencji, prawie tak samo, jak główne centra technologiczne w San Francisco i Nowym Jorku.

>>> Czytaj też: Ci, którym roboty zabiorą pracę, będą zarabiać więcej [PROGNOZA NA 2025]