Szef rządu przypomniał, że w budynkach z wielkiej płyty mieszka 12 mln ludzi.

Morawiecki dodał, że dofinansowanie ma wynosić 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów termomodernizacji. "W ten sposób chcemy adresować problem smogu, który zauważa 44 proc. polskiego społeczeństwa" - stwierdził.

"To są projekty, które mają w realny sposób zmniejszyć rachunki, poprawić jakość powietrza i przyczynić się do polityki klimatycznej" - oświadczył Morawiecki.

Reklama

Emilewicz: Termomodernizacja wpisuje się w europejski Nowy Zielony Ład

Poprawiamy efektywność energetyczną w Polsce, co jest zaadresowane w unijnym Nowym Zielonym Ładzie - powiedziała we wtorek na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Poprawiamy efektywność energetyczną, co jest zaadresowane w Nowym Zielonym Ładzie, ogłoszonym przez Ursulę van der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej" - powiedziała minister.

Emilewicz dodała, że w przyszłym roku rząd przeznaczy 260 mln zł na działania związane z termomodernizacją, a w następnych - 300 mln zł. "W następnych latach dofinsowanie będzie również pochodzić z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji" - stwierdziła Emilewicz.

Emilewicz: Otwieramy drzwi do funduszu termomodernizacyjnego dla wspólnot

Otwieramy drzwi do Funduszu Termomodernizacyjnego dla wspólnot mieszkaniowych i dla budownictwa wielorodzinnego, którego własnością w większym stopniu są samorządy terytorialne - powiedziała po wtorkowym posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

We wtorek rząd przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

"Fundusz Termomodernizacji i Remontów włącza trzeci bieg w zakresie poprawy struktury mieszkaniowej, tkanki mieszkaniowej, jaką mamy w Polsce. Dotychczas fundusz termomodernizacji jest dobrze znany przez spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce. Za sprawą funduszy, od połowy lat dziewięćdziesiątych, udało się poprawić efektywność energetyczną przede wszystkim w blokach, w spółdzielniach mieszkaniowych" - powiedziała Emilewicz.

"Teraz otwierane są drzwi do tego funduszu dla wszelkich wspólnot mieszkaniowych oraz dla budownictwa wielorodzinnego, którego własnością w większym stopniu jest samorząd terytorialny. Dotychczas ta tkanka mieszkaniowa, która nie była dotknięta remontami ponieważ samorząd nie stać było na to, aby samodzielnie tę tkankę remontować a fundusz nie mógł służyć, ponieważ nie było do tego podstaw prawnych" - dodała.

>>> Czytaj też: Renesans bloków z wielkiej płyty. Polska goni Zachód