"Działania te wpłynęły na wewnętrzne sprawy Chin, zaszkodziły chińskim interesom oraz podważyły wzajemne zaufanie i współpracę między stronami" - czytamy w Xinhua.

Xi miał w rozmowie z amerykańskim przywódcą wyrazić też nadzieję, że Trump "zwróci baczną uwagę na obawy Chin" oraz "zapobiegnie zakłóceniom w dwustronnych relacjach i ważnej agendzie".

"Miałem bardzo dobrą rozmowę z chińskim prezydentem Xi dotyczącą naszego gigantycznego porozumienia handlowego" - napisał Trump na Twitterze. Zapewnił, że Chiny już rozpoczęły zakupy amerykańskich produktów rolnych. Relacjonował, że z Xi poruszył też tematy Korei Północnej oraz Hongkongu.

Obecnie w Hongkongu od ponad pół roku trwają antyrządowe protesty, których uczestnicy domagają się demokratycznych wyborów i zarzucają rządowi centralnemu ChRL ograniczanie autonomii ich regionu. Władze w Pekinie oskarżały "obce siły", w tym Wielką Brytanię i USA, o podsycanie niepokojów w Hongkongu.

Chiny i USA ogłosiły niedawno, że doszły do porozumienia w sprawie "pierwszego etapu" umowy, mającej zakończyć trwający od półtora roku konflikt handlowy. Porozumienie zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia ceł zapowiadanych na 15 grudnia, zmniejszenie niektórych innych taryf, zwiększenie importu amerykańskich produktów rolnych przez Chiny i wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej w tym kraju oraz poszerzenie dostępu do jego rynku.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)