W marcu 2019 roku rada miejska Madrytu przyjęła tzw. Specjalny Plan Zakwaterowania, ograniczający możliwość wynajmu turystom prywatnych mieszkań w ścisłym centrum stolicy.

Dokument ten przewidywał, że właściciele mieszkań udostępnianych turystom będą musieli wnioskować do władz miejskich o wydanie im specjalnego pozwolenia. Licencja miała przysługiwać jedynie tym, którzy spełniliby określone wymogi urbanistyczne.

Opublikowana w poniedziałek decyzja Sądu Najwyższego o prawie właścicieli do wynajmu na noclegi swoich mieszkań jest bezprecedensowa i pozwala kontynuować turystyczny wynajem ponad 10 tys. lokali prywatnych w centrum stolicy.

Przedstawiciel madryckiego ratusza Jose Calvo oświadczył, że werdykt SN “wyjaśnia” stanowisko hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec wynajmu prywatnych mieszkań dla turystów.

Calvo dodał, że podejmowane w ostatnich latach przez ratusz decyzje, służące ograniczeniu wynajmu prywatnych mieszkań na noclegi, miały na celu “jedynie zahamowanie zjawiska przekształcania się centrum Madrytu w park rozrywki”.

W ostatnich latach ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów wprowadziły też władze kilku hiszpańskich miejscowości oraz regionów, m.in. niektóre gminy w Katalonii, na Wyspach Kanaryjskich, a także na Balearach.

Marcin Zatyka (PAP)