Szef WJC odmówił wcześniej udziału w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie.

W swoim wystąpieniu na terenie byłego nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Lauder ma podkreślać konieczność edukacji o Zagładzie oraz potrzebę zachowania przypominających o niej przedmiotów i struktur.

"27 stycznia oddamy cześć pamięci 6 milionów Żydów, których naziści zabili tylko dlatego, że byli Żydami, w tym blisko 1 miliona Żydów zamordowanych w Auschwitz–Birkenau" - stwierdził cytowany na stronie WJC Lauder.

"Przez zachowanie pamięci o Zagładzie i uznanie pilnej potrzeby nauczania o Holokauście możemy zapewnić, że przyszłe pokolenia prawdziwie zrozumieją totalną nienawiść nazistowskiej próby anihilacji europejskich Żydów i zagwarantować, że nigdy więcej to się nie powtórzy" - dodał.

Fundacja, której przewodniczy Lauder, The Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation, organizuje przyjazd na uroczystości w Polsce ponad 100 ocalałych z Zagłady wraz z członkami ich rodzin.

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym na stronie WJC w niedzielę wieczorem Lauder uroczyście powita ocalałych z Zagłady. W poniedziałek, obok m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, będzie jednym z mówców podczas obchodów na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. (PAP)