Oprócz Rosji stałymi członkami RB ONZ są USA, Wielka Brytania, Francja i Chiny.

Pieskow powiedział, że przesłania dotyczące rosyjskiej inicjatywy zostały wysłane w piątek. Ambasady Rosji powinny w poniedziałek zacząć przekazywać je do szefów państw i rządów za pośrednictwem ministerstw spraw zagranicznych tych krajów. "Przesłania zawierające szczegółowe informacje powinny dziś być przekazane adresatom i poczynając od dnia dzisiejszego, będziemy czekać" - powiedział Pieskow.

Rzecznik wyjaśnił, że nie ma żadnych konkretnych terminów na udzielenie odpowiedzi. Zauważył przy tym, że spotkanie, które proponuje Rosja, byłoby zbyt wcześnie przeprowadzać w maju, gdy w Moskwie odbywać się będą uroczystości z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Zaznaczył też, że stolica Rosji nie musi być miejscem spotkania.

W zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował zwołanie spotkania przywódców stałych członków RB ONZ jako tych państw, które "wniosły główny wkład w stworzenie systemu powojennego porządku światowego". Ocenił, że takie spotkanie miałoby ważną wolę "w poszukiwaniu kolektywnej odpowiedzi na współczesne wyzwania i zagrożenia".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)