PKN Orlen: Partner do inwestycji w morską farmę wiatrową najpóźniej w I poł. br.


Warszawa, 30.01.2020 (ISBnews) - Pozyskanie przez PKN Orlen partnera do realizacji inwestycji w morską farmę wiatrową na Bałtyku powinno nastąpić w I kwartale 2020 roku, a najpóźniej do końca I półrocza tego roku, poinformowała członek zarządu koncernu ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka.
"Dostaliśmy bardzo dobre i bardzo wyrównane oferty, a to jest istotna decyzja. Mówimy o 'małżeństwie na lata', dlatego chcemy podejść do tego w sposób bardziej zaawansowany. Niebawem będziemy jednak finalizować wybór partnera, najprawdopodobniej jeszcze w I kwartale 2020 roku, a najpóźniej do końca I półrocza" - powiedziała Klarecka na konferencji prasowej.
Zastrzegła jednocześnie, że projekt budowy morskiej farmy wiatrowej będzie realizowany zgodnie z harmonogramem.
"Ten projekt nie będzie w żaden sposób opóźniony, budowa zgodnie z planem ruszy na przełomie 2023 i 2024 roku" - zapewniła.
PKN Orlen (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MWe. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Koncern posiada warunki przyłączenia farmy do sieci. PKN Orlen planuje mieć 51% udziałów w tym przedsięwzięciu.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
(ISBnews)