"Mike Pompeo podczas rozmów zapewnił o pełnym poparciu dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych w kwestii zakończenia agresji Rosji i przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w pełnym zakresie (...)" - poinformował resort spraw zagranicznych.

W trakcie "bardzo konstruktywnego spotkania" Pompeo i Prystajko omówili m.in. pogłębienie strategicznego partnerstwa między USA i Ukrainą oraz rozwój wojskowej i gospodarczej współpracy między dwoma krajami - poinformowała na Twitterze rzeczniczka ukraińskiego MSZ Kateryna Zełenko.

Pompeo przybył na Ukrainę w czwartek wieczorem. W opublikowanym po przylocie tweecie zapewnił, że "wsparcie USA dla Ukrainy jest niezachwiane". "Zamierzam to podkreślić, spotykając się z ukraińskimi władzami w celu omówienia sposobów pogłębienia naszego strategicznego partnerstwa i wzmocnienia pozycji Ukrainy jako wolnego i demokratycznego państwa" - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Na piątek zaplanowano także spotkanie Pompeo z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ministrem obrony Andrijem Zahorodniukiem.

>>> Czytaj też: Zdaniem 47 proc. Rosjan zmiany w konstytucji są w interesach Putina [SONDAŻ]