Francuskie media: Macron wreszcie sobie przypomniał, że w Europie poza Niemcami istnieją też inne duże kraje, jak Polska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
4 lutego 2020, 12:40
Wieża Eiffel'a z dzielnicą La Defense w tle
Wieża Eiffel'a z dzielnicą La Defense w tle/ShutterStock
Francja i Polska chcą zapomnieć o dawnych pretensjach w imię przyszłości Europy oraz współpracy gospodarczej obu krajów – pisze we wtorek francuski dziennik "Le Figaro" w relacji z poniedziałkowej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie.

Gazeta zwraca uwagę na uroczyste powitanie szefa francuskiego państwa w Polsce oraz słowa prezydenta Andrzeja Dudy o "historycznym momencie" wizyty, tuż po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

"Le Figaro" wybija słowa Dudy o tym, że Francja staje się siłą i że jej rola wzrośnie w Europe postbrexitowej.

Dziennik zwraca też uwagę na wymianę handlową między Polską a Francją na poziomie 20 mld euro rocznie. Francja jest czwartym inwestorem zagranicznym w Polsce i trzecim zagranicznym pracodawcą. "Le Figaro" podkreśla wspólne perspektywy współpracy obu krajów w przemyśle, energetyce, w tym energetyce nuklearnej, oraz przy produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Macron odpowiada na uroczyste powitanie polskiego prezydenta słowami o "silnej i solidnej Europie", która potrzebuje współpracujących ze sobą Polski i Francji, m.in. wraz z Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego - wskazuje dziennik.

"Le Figaro" cytuje Macrona, który podkreślił, że "Francja nie jest prorosyjska ani antyrosyjska, jest proeuropejska". I wybija cel wizyty francuskiego prezydenta, który miał wyjaśnić "nieporozumienia" dotyczące dialogu francusko-rosyjskiego oraz jego wcześniejszą krytykę NATO. Dziennik cytuje również słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który na spotkaniu - jak to ujmuje - "poruszył kwestię ukraińską", zaznaczają, że Polska nie jest antyrosyjska.

Kwestię relacji z Rosją poruszono również w innych francuskich mediach. Publicysta i pisarz Eric Zemmour w dyskusji o Polsce na kanale CNews stwierdził, że "Macron przypomniał sobie wreszcie, że poza Niemcami istnieją jeszcze inne duże kraje w Europie, jak Polska". Zemmour obszernie komentował wspólną polsko-francuską historię oraz odrębną od francuskiej wizję Polski i Europy Wschodniej na politykę migracji i na relacje z Rosją. Zwrócił on uwagę na antyrosyjskość polskich polityków, uznając ją jednak za uzasadnioną w kontekście polsko-rosyjskiej historii.

W relacji z wizyty Macrona w Polsce dziennikarka "Le Figaro" Laure Mandeville zwraca z kolei uwagę na wspólną polsko-francuską historię, która w Warszawie widoczna na jest na pierwszy rzut oka, co symbolizuje m.in. pomnik polskiego księcia i marszałka Francji Józefa Poniatowskiego. Gazeta przytacza słowa Macrona dotyczące praworządności w Polsce o tym, że "Francja nie stawia się w roli arbitra, ale wspiera obronę wartości i instytucji", nad czym ma czuwać jego zdaniem Unia Europejska.

Podsumowując relację z Polski, Mandeville cytuje słowa premiera Morawieckiego o tym, że Polska chce budować silną Europę w oparciu o silną i innowacyjną gospodarkę i dodaje, że jest to zbieżne z tym, czego chce Francja.

>>> Czytaj też: "Sueddeutsche Zeitung": Macron powinien był odwiedzić Polskę już dawno temu

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj