Nadzwyczajne spotkanie w sprawie epidemii zostało zorganizowane na wniosek Niemiec, Włoch i Francji.

"Podczas Rady planowane jest przyjęcie konkluzji, w których pojawią się takie elementy jak: wezwanie do dalszej współpracy państw członkowskich, ochrona zdrowia publicznego, powstrzymywanie dezinformacji oraz kooperacja z Chinami w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa" - poinformowało PAP źródło unijne.

Rozmówca PAP dodał, że spotkanie będzie także okazją do rozważenia możliwej wspólnej reakcji UE na nieprzewidziane sytuacje w krajach trzecich, które mogą mieć wpływ na europejski rynek produktów leczniczych i wyrobów medycznych

Polskiej delegacji będzie przewodniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Reklama

7 lutego prezydencja chorwacka przeprowadziła konferencję wideo na wysokim szczeblu, na której delegacje państw członkowskich wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) mieli okazję dokonać przeglądu sytuacji w związku z epidemią i omówić związane z tym kwestie dotyczące zdrowia publicznego.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1113 - poinformowała w środę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach liczba zgonów zwiększyła się o 97.Komisja podała, że 94 nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa.

Odnotowano 2015 nowych przypadków zakażenia, z czego 1638 w Hubei. To najmniej od 30 stycznia. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 44 653.

Epidemia rozprzestrzeniła się na blisko 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, Wielką Brytanię. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)