W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka.

Podczas konferencji minister Szumowski poinformował, że w Polsce nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa. "Natomiast na pewno takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą" – zaznaczył.

Powiedział, że uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

"Uruchamiamy również akcję informacyjną dotyczącą zachowania się w sytuacji podejrzenia zakażenia i postępowania we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych" – poinformował Szumowski. "W związku z tym w kolejach również będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju" – powiedział.

Szumowski: dziś będziemy sprawdzać stan wdrożenia w szpitalach procedur związanych z koronawirusem

Dzisiaj w godzinach popołudniowych mamy telekonferencję wspólną z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podczas rozmowy sprawdzany będzie m.in. stan wdrożenia zalecanych procedur w szpitalach w związku z koronawirusem.

Minister Szumowski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że "dzisiaj w godzinach popołudniowych mamy spotkanie, telekonferencję wspólną z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ".

"Będziemy sprawdzać i update'ować (uaktualniać – PAP) stan informacji o przygotowaniach sprzętowych, ale również będziemy kontrolować stan wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa i (sprawdzać) czy dyrektorzy szpitali mają opanowane te informacje, które były przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, i czy faktycznie są one przełożone na działania praktyczne w jednostkach szpitalnych" – powiedział Szumowski. Przypomniał również, że uruchomiona została możliwość dodatkowego wyposażenia szpitali w zakresie środków ochrony osobistej

>>> Czytaj też: Co koronawirus zrobił z chińską gospodarką? Te wykresy mówią wszystko