Teresa Czerwińska została powołana na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i członka Komitetu Zarządzającego, podała instytucja. Obowiązki będzie pełniła od 1 marca br.

"Działalność EBI sprzyja inwestycjom długoterminowym w czterech sektorach - infrastruktury, klimatu i środowiska, innowacjach oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Wspiera koniunkturę, konkurencyjność i równoważy rozwój regionów w Europie i poza nią. Bank ma również ogromną rolę do odegrania we wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Wszystkie te zadania mają kolosalne znaczenie i jestem bardzo szczęśliwa, że jestem częścią tych wielkich przedsięwzięć i będę pracować w zespole EBI nad dobrobytem naszych obywateli" - powiedziała Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Teresa Czerwińska została członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego w czerwcu 2019 roku, a pomiędzy styczniem 2018 i czerwcem 2019 roku pełniła funkcję ministra finansów. Jest profesorem ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w finansach i zarządzaniu ryzykiem.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Już wczoraj o wyborze Teresy Czerwińskiej na wiceszefową EBI informował RMF FM.

Reklama