"W ciągu kilku dni nasza spółka ORLEN Oil rozpocznie produkcję płynów aseptycznych do dezynfekcji rąk. Nasze laboratoria i linie produkcyjne w Jedliczu są już dostosowywane do tego, aby jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania klientów i wzmocnić bezpieczeństwo sanitarne kraju".

W rozmowie z PAP Biznes wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że w związku z koronawirusem, chce umożliwić produkcję odkażalników przez firmy, które dotąd tego nie robiły.

"Wchodzimy wspólnie z Orlenem we współpracę, chcemy ułatwić produkcję tak, żeby wszystko to, co jest robione, było robione zgodnie z prawem i żeby Orlen nie miał na żadnym etapie problemów związanych z kwestiami podatkowymi” – dodał.

Spółka Orlen Oil, działająca w ramach Grupy Kapitałowej Polskiego Koncernu Naftowego Orlen zajmuje się produkcją i dystrybucją środków smarnych.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Wkrótce na rynek trafi 1 mln litrów płynu do dezynfekcji rąk, którego produkcję rozpocznie Orlen Oil

"Spółka Orlen Oil z miejsca podjęła działania zmierzające do uruchomienia produkcji płynu do dezynfekcji rąk. Nasze laboratoria pracują nad tym od kilku dni. Wykorzystujemy możliwości techniczne firmy, aby włączyć się działania związane z ochroną przed koronawirusem. Chcemy jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania Polaków i zwiększyć ich bezpieczeństwo" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Jak podkreślił płocki koncern, "w najbliższych dniach rozpocznie się masowa produkcja płynu do dezynfekcji rąk przez Orlen Oil". "W ciągu 2 tygodni na rynek trafi 1 mln litrów produktu. W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne" - zapowiedział PKN Orlen. Spółka podała jednocześnie, że płyn dezynfekujący będzie również dostępny w sieci jej stacji paliw, do której należy ok. 1800 placówek w całej Polsce. W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w nocy potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym

>>> Czytaj też: Ceny żeli odkażających we Francji będą regulowane. "Podwyżki nie do zaakceptowania"