Jak poinformowała PAP st.rachm. Marta Rosiak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, na przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji odpraw w ruchu osobowym podróżnych.

Do tej pory na przejściach granicznych polsko-rosyjskiej granicy odbywał się na 4 czy pięciu pasach. Skierowanie ruchu samochodów osobowych na jeden pas ułatwia czynności kontrolne, które trzeba przeprowadzić zgodnie z wymogami sanitarnymi - wyjaśniła Rosiak.

Jak dodała, rozwiązanie wspomoże realizację kontroli sanitarnej w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, zapewniając w jak najwyższym stopniu bezpieczeństwo podróżnych i funkcjonariuszy.

Wyjaśniła, że obsługa ruchu towarowego i autobusów turystycznych pozostaje bez zmian.

Według rzeczniczki warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosławy Aleksandrowicz ruch na polsko-rosyjskiej granicy w ciągu kiilku dni znacząco zmalał. Jak podała, jeszcze 10 marca w obie strony podróżowało 7 tys osób, 11 marca polsko-rosyjską granicę przekroczyło ponad 4 tysiące a ostatniej doby już tylko 3,2 tys podróżnych w obie strony. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka