Szef rządu napisał w piątek wieczorem na Facebooku, zwracając się do Polaków, że "skuteczna walka z koronawirusem wymaga szybkich i odważnych decyzji".

Nawiązując do swoich wcześniejszych apeli o walkę z fake newsami zaznaczył, że przez ostatnie dni wśród Polaków krążyło mnóstwo fałszywych informacji dotyczących planów i działań rządu.

"Stanowczo oświadczam, że jedyne obowiązujące decyzje to te, które ogłosiliśmy dziś. Proszę o uważne zapoznanie się z nimi" - napisał premier i wyliczył decyzje, które ogłoszono na piątkowej konferencji prasowej, w której brali udział także ministrowie zdrowia Łukasz Szumowski i spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

>>> Czytaj też: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Wszystko, co trzeba wiedzieć

  • Od niedzieli 15 marca tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni.
  • Polacy powracający do kraju muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową.
  • Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób.
  • Banki i placówki finansowe pozostają otwarte.
  • Krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie.
  • Sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte.
  • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.

"Dla pewności zalecam korzystanie z oficjalnych stron rządowych, by uniknąć jakichkolwiek wątpliwości - znajdą tam też Państwo wszystkie dalsze szczegóły" - zaznaczył szef rządu. Morawiecki zaapelował o przestrzeganie wydanych przez rząd zaleceń oraz poinformowanie o nich rodzin i przyjaciół.

"Niedowiarkom zawsze możecie podać jako źródło strony i dokumenty rządowe - tak, aby uciąć szkodliwe plotki i miejskie legendy. Oczywiście jedną z najlepszych metod na to jest internet i media społecznościowe - stąd mój apel o udostępnianie tego i innych oficjalnych rządowych wpisów" - zachęcał szef rządu.

>>> Czytaj też: Kwarantanna dla wracających do kraju Polaków - niekoniecznie domowa

"Wszystko, co robimy - robimy dla Was i Waszych bliskich, dlatego im więcej osób dowie się o nowych przepisach - tym większa szansa na wygraną z koronawirusem. Listę wszystkich dzisiejszych decyzji znajdą Państwo na stronach KPRM w domenie gov.pl i oficjalnych kanałach społecznościowych" - podkreślił.

Premier zapewnił, że wszystkie decyzje, które dziś podjął osobiście jako premier Rzeczypospolitej, oraz które zostały uzgodnione kolektywnie przez rząd, "zostały oparte o głębokie, profesjonalne analizy z uwzględnieniem strategicznych interesów Polski i jej obywateli".

"Kierowały nami najbliższe wszystkim Polakom wartości - sprawiedliwość, bezpieczeństwo i solidarność. Jestem przekonany, że wspólnie wygramy tę walkę i damy przykład całemu światu, że Polska jest krajem, który znakomicie radzi sobie z wszelkimi wyzwaniami współczesnego świata" - napisał szef rządu.

>>> Czytaj też: Granice zamknięte dla cudzoziemców. Ruch graniczny tylko na niektórych przejściach