Jak poinformowała Straż Graniczna w piątek na granicy zewnętrznej - z Rosją, Ukrainą i Białorusią - kontroli sanitarnej poddano 27 931 osób. Na granicy wewnętrznej i w portach skontrolowano natomiast 12 488 osób.

Jeszcze do północy w sobotę kontrola sanitarna będzie prowadzona we wszystkich dotychczasowych punktach kontrolnych na granicy wewnętrznej - z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą - oraz w kilku punktach na terenie baz promowych, a na granicy zewnętrznej na wszystkich przejściach granicznych.

Natomiast od niedzieli, na mocy rozporządzenia MSWiA zostaną przywrócone tymczasowo kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową w strefie Schengen. Kontrola zostaje przywrócona tymczasowo do 24 marca, ale okres ten może zostać wydłużony.

Zgodnie z rozporządzeniem na wszystkich przejściach granicznych służbę będzie pełnić Straż Graniczna wspierana przez Wojsko Polskie. Wykaz przejść granicznych, przez które będzie możliwy ruch został opublikowany w rozporządzeniu, które można znaleźć pod adresem www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/434.

Z kolei zgodnie z drugim, wydanym w nocy rozporządzeniem MSWiA ws. czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej, od niedzieli do odwołania zostanie zawieszony ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo; z Białorusią: Rudawka-Lesnaja, Białowieża-Piererow, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Czeremcha-Wysokolitowsk; z Ukrainą: Zosin-Ustiług, Dołhobyczów-Uhrynów, Hrebenne-Rawa Ruska (kolejowe), Budomierz-Hruszew, Medyka-Szeginie, Krościenko-Smolnica i Krościenko-Chyrów.

Ograniczony natomiast zostanie ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Braniewo-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Głomno-Bagrationowsk, Skandawa-Żeleznodorożnyj, Grzechotki-Mamonowo II; z Białorusią: Kuźnica Białostocka-Grodno, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Bobrowniki-Bierestowica, Zubki Białostockie-Bierestowica, Siemianówka-Swisłocz, Kukuryki- Kozłowiczy, Terespol-Brześć; z Ukrainą: Dorohusk-Jagodzin, Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, Hrebenne-Rawa Ruska (drogowe), Werchrata-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Przemyśl- Mościska.

Ograniczony zostanie również do odwołania ruch graniczny na przejściach z Niemcami, Czechami, Litwą, Słowacją, a także w lotniczych i morskich przejściach granicznych.

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej strefy Schengen – przy wjeździe do Polski wprowadzane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzonych kolejnych 13 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe przypadki wykryto w województwach: świętokrzyskim, dolnośląskim, lubelskim oraz łódzkim. Łącznie zarażonych koronawirusem zostało 81 osób, z czego dwie osoby zmarły.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk