"Kochani! Hasło na dziś i nadchodzące dni, a nawet tygodnie, to #ZostańwDomu. Z koronawirusem nie ma żartów, trzeba ograniczać wyjścia do niezbędnego minimum, podobnie kontakty z innymi ludźmi. Tylko w ten sposób powstrzymamy proces rozprzestrzeniania się choroby. Pamiętajmy o tym!" - napisał w swoim apelu Trzaskowski.

Jak zwrócił uwagę, spędzając ten czas w domu możemy go spędzać również z kulturą i nie chodzi tu wyłącznie o to, aby czytać książki, bo wiele placówek kultury udostępniło ze względu na sytuację swoje zasoby online. "Warszawskie placówki kulturalne jak zwykle stanęły na wysokości zadania i postanowiły nawet w obecnej, skrajnie trudnej dla ich aktywności sytuacji, dostarczyć Wam całe mnóstwo fantastycznych możliwości spędzania czasu" - napisał prezydent Warszawy.

Przez internet można się zapoznać się m.in. ze zbiorami Muzeum Powstania Warszawskiego lub wziąć udział w internetowych lekcjach historii. Muzeum oferuje też codzienną sesję wirtualnego zwiedzania. Również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przygotowało cały pakiet materiałów – od nagrań dyskusji, przez podcasty i wirtualne zwiedzanie wystaw.

Swoją propozycję na spędzanie czasu w domach mają także stołeczne teatry, które za pośrednictwem YouTube będą udostępniać retransmisje spektakli. Jest też coś dla miłośników zgłębiania wiedzy o Warszawie – pozostając w domowym zaciszu można wybrać się na wycieczkę po Warszawie, bo taką możliwość oferuje Dom Spotkań z Historią.

Trzaskowski zachęca też by śledzić inicjatywy innych warszawskich placówek kulturalnych czy stołecznego ratusza, bo ta lista będzie się z pewnością rozszerzać. (PAP)