Główny Inspektor Pracy ogranicza zakres kontroli w związku z koronawirusem

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
16 marca 2020, 15:16
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kontrole prowadzone przez inspektorów pracy zostały ograniczone wyłącznie do przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz badania ciężkich wypadków przy pracy - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Pracy.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek podpisał rozporządzenie dotyczące zasad pracy w jednostkach PIP.

Z dokumentu wynika, że czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy zostały ograniczone wyłącznie do dwóch przypadków: bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz do badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy.

Do realizacji tych zadań mają być wyznaczeni inspektorzy pracy, którzy legitymują się odpowiednią wiedzą w tej dziedzinie. Pozostali pracownicy mają świadczyć pracę zdalnie w miejscu zamieszkania.

Zgodnie z rozporządzeniem, czynności kontrolnych w tym czasie nie mogą prowadzić osoby, które ukończyły 60 lat, mają stwierdzoną chorobę onkologiczną, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, mają stwierdzone schorzenia układu oddechowego lub przewlekłe schorzenia układu krążenia, albo u których stwierdzono cukrzycę.

Główny Inspektor Pracy dodatkowo przypomniał, że pracownicy wykonujący czynności kontrolne, którzy świadczą pracę zdalną, zobowiązani są do pozostawania w stałej dyspozycji pracodawcy, w godzinach pracy.

Określone w rozporządzeniu zasady będą obowiązywały do odwołania.

Polski rząd wprowadził od soboty stan zagrożenia epidemicznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przywrócone zostały pełne kontrole na wszystkich polskich granicach; zamknięto granice naszego kraju dla cudzoziemców.

W Polsce od 4 marca, czyli momentu potwierdzenia pierwszego przypadku choroby COVID-19, zdiagnozowano 150 zakażeń koronawirusem. W trzech przypadkach choroba zakończyła się śmiercią. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj