NBP podkreślił, że na bieżąco zasila banki w gotówkę. "Zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów. Dziękujemy wszystkim profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego za odpowiedzialne zaangażowanie w zapewnienie społeczeństwu niezakłóconego dostępu do gotówki" - napisano w komunikacie w środę wieczorem.

Poinformowano, że wartość banknotów w zapasie NBP umożliwia realizację w całości zamówień banków. "Zapasy oddziałów okręgowych NBP są uzupełniane na bieżąco" - zapewnia bank centralny.

NBP podał, że zwrócił się do banków z prośbą o dostosowanie struktury nominałowej zamówień na banknoty do rzeczywistych potrzeb klientów i - jak wskazano - propozycja ta zastała przyjęta przez banki ze zrozumieniem.

Zaznaczono, że NBP prowadzi standardowo codzienny monitoring operacji pobierania i odprowadzania waluty polskiej przez banki i dostosowuje zarządzanie zapasem gotówki do zmieniającej się sytuacji.

Reklama

"Z bieżących danych wynika, że sytuacja na rynku obrotu gotówkowego w walucie polskiej jest stabilna" - czytamy.

Bank centralny podkreślił jednocześnie, że ze zrozumieniem podchodzi do problemów banków. "Rozumiejąc nietypowe okoliczności, w których się znalazły, NBP podejmuje działania ponadstandardowe wspierające starania banków w pozyskaniu walut obcych na potrzeby wypłat ich klientów. Wychodzimy naprzeciw wszelkim trudnościom obywateli" - napisano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał