"W tej chwili braki sprzętu medycznego i osobistych środków ochronnych utrudniają nam walkę z epidemią, narażając tych, którzy pracują na pierwszej linii i czyniąc opiekę nad chorymi znacznie trudniejszą" - napisała Pelosi w oświadczeniu.

"Prezydent musi natychmiast wykorzystać uprawnienia, jakie daje mu Ustawa o produkcji obronnej, by produkować na wielką skalę te krytycznie potrzebne zasoby, zanim sytuacja się pogorszy, a braki staną się jeszcze bardziej dotkliwe" - zaapelowała.

Pelosi odniosła się do ustawy, na którą w środę postanowił powołać się Trump. Przepis ten pochodzi z lat wojny koreańskiej i daje prezydentowi szerokie kompetencje oraz pozwala na przyspieszenie produkcji sprzętu potrzebnego w sytuacjach nadzwyczajnych lub w czasie wojny w oparciu o prywatny sektor przemysłowy.

Trump podpisał też w środę pakiet pomocowy na czas epidemii koronawirusa. Przewiduje on m.in. darmowe testy na Covid-19 i płatny 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zatrudnionych zakażonych. Wcześniej pakiet przegłosował amerykański Senat.

W USA trwa dyskusja nad kolejnymi krokami. Następny pakiet dotyczyć ma małych przedsiębiorstw, przemysłu oraz gospodarstw domowych.

Prawdopodobnie będą w nim zawarte również bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów. W kontekście stymulowania gospodarki mówi się w USA nawet o kwocie przekraczającej 1 bln dolarów.(PAP)

fit/ mal/