PAP pytała resort finansów, czy w związku z uruchomieniem wydatków z Tarczy Antykryzysowej potrzebne będzie zawieszenie, lub zmiana reguły wydatkowej, a co za tym idzie nowelizacja ustawy o finansach publicznych, oraz czy w MF są prowadzone prace w tym zakresie.

"Stabilizująca reguła wydatkowa zawiera klauzulę wyjścia na wypadek sytuacji nadzwyczajnych (art. 112d ustawy o finansach publicznych). W takich wypadkach reguła nie ogranicza pola manewru w zakresie niezbędnych działań fiskalnych" - poinformowało biuro prasowe MF w odpowiedzi.

"Takie podejście jest spójne z prawem i praktyką UE, a zgodnie z wydanym komunikatem KE planuje np. pomijać skutek wydatków jednorazowych podejmowanych dla przeciwdziałania gospodarczym efektom pandemii w ocenie przestrzegania reguł UE, a takimi jednorazowymi działaniami są zarówno wydatki na powstrzymanie pandemii, jak i na łagodzenie jej skutków" - dodano.

Ekonomiści banku Santander napisali w piątkowym komentarzu, że w związku z realizacją "Tarczy Antykryzysowej" Stabilizująca reguła wydatkowa prawdopodobnie będzie musiała być czasowo zawieszona.

"Tak czy inaczej, SRW najprawdopodobniej będzie musiała być czasowo zawieszona - albo przez ogłoszenie stanu nadzwyczajnego albo przez zmianę prawa umożliwiającą taki ruch podczas epidemii koronawirusa. Program pomocowy prowadzić będzie do pogorszenia sytuacji fiskalnej w 2020 r." - napisano w komentarzu.

Według nich bez nowelizacji tegorocznego budżetu się nie obejdzie, ale rząd nie zamierza jej robić przed połową roku, żeby dać sobie czas na lepsze rozeznanie sytuacji gospodarczej, zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów wciąż ma dużą "poduszkę płynnościową".

W środę, po posiedzeniu Rady Gabinetowej poświęconej pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pięć filarów pakietu tworzy: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. (PAP)

Autor: Marcin Musiał