Jak poinformowało w piątek w komunikacie hiszpańskie MSW, od 15 marca do 1 kwietnia policjanci regionalnych struktur bezpieczeństwa, policji krajowej, a także Gwardii Cywilnej wystawili łącznie za złamanie obowiązkowej kwarantanny 270 994 mandaty.

Dodatkowo, od czasu ogłoszenia w kraju stanu zagrożenia epidemicznego, nakazującego obywatelom pozostanie w domach, w Hiszpanii zostało zatrzymanych tymczasowo lub aresztowanych 2311 osób.

"Tylko pierwszego dnia kwietnia zatrzymanych zostało łącznie 175 osób, a także wystawionych 18,8 tys. mandatów" - poinformowało na Twitterze hiszpańskie MSW.

Wysokość mandatów wystawianych przez hiszpańskie służby policyjne za złamanie przepisów o stanie zagrożenia wynosi od 100 do 600 euro.

Na mocy przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego z domów mogą wychodzić jedynie osoby udające się do pracy, sklepu, apteki lub banku. Dozwolony jest też krótki spacer z psem.

W związku z nasilającą się epidemią Covid-19 rząd zobowiązał od poniedziałku do pozostania w domach również pracowników instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa. Przepis ten ma obowiązywać do 9 kwietnia.

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 932 do 10 935 osób od początku epidemii; zakażonych zostało w sumie ponad 117 tys. ludzi.

Marcin Zatyka (PAP)