Agencja Reutera zauważyła, że Merkel, wypowiadając się w sposób opanowany i spokojny, zaapelowała do społeczeństwa o przestrzeganie zasad dystansu społecznego i higieny. Przyrównała też opanowanie epidemii do „zadania Heraklesa”.

„Rząd i ja osobiście zastanawiamy się, w jaki sposób możemy jednocześnie osiągnąć dwie rzeczy: zapewnić ochronę zdrowia dla wszystkich, a także rozpocząć proces powrotu krok po kroku życia publicznego” - podkreśliła kanclerz.

„Liczba potwierdzonych nowych przypadków wzrasta nieco wolniej niż kilka dni temu" - powiedziała Merkel. "Jednak jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by określić trend, a zatem jest zbyt wcześnie, aby złagodzić niektóre z surowych zasad, które sami sobie wyznaczyliśmy” - zaznaczyła.

16 niemieckich krajów związkowych zgodziło się utrzymać ograniczenia w ruchu obywateli do 19 kwietnia. Rząd federalny i poszczególne landy 14 kwietnia zdecydują, czy złagodzić ograniczenia, czy je rozszerzyć.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 145 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w piątek RKI. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju to 1017. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6 174 i wynosi 79 696. (PAP)

baj/ akl/