"Wyrażamy zadowolenie z powodu poparcia przez parlament Ukrainy w pierwszym czytaniu ustawy, mającej na celu wzmocnienie podstaw restrukturyzacji banków i oczekujemy jej końcowego przyjęcia. Również liczymy na przyjęcie zmian do budżetu na 2020 rok, które pomogą władzom odpowiedzieć na nadzwyczajne wyzwania, które powstały wskutek Covid-19" - oświadczył Ljungman.

Odniósł się także do przegłosowania w drugim czytaniu ustawy o obrocie ziemią rolną. "Apelujemy do władz o kontynuowanie współpracy z Bankiem Światowym w celu zapewnienia efektywnego, przejrzystego i konkurencyjnego rynku ziemi" - wezwał.

W poniedziałek Rada Najwyższa, jednoizbowy parlament Ukrainy, przegłosowała w pierwszym czytaniu ustawę regulującą sektor bankowy i w drugim czytaniu ustawę o obrocie ziemią rolną. Zgodnie z ustawą o gruntach rynek ziemi ma zostać otwarty 1 lipca 2021 roku.

Według agencji Interfax-Ukraina przyjęcie obu ustaw pozwoli Ukrainie na uzyskanie z MFW nowego trzyletniego programu rozszerzonego finansowania (EFF) w wysokości 8 mld USD, pomoc makroekonomiczną od UE w wysokości 500 mln euro oraz kredyt od Banku Światowego wynoszący do 1 mld USD.

1 kwietnia portal RBK-Ukraina przekazał, że w Radzie Najwyższej zarejestrowano 13 projektów aktów prawnych dotyczących unieważnienia głosowania nad ustawą o obrocie ziemią. W piątek biuro prasowe Okręgowego Sądu Administracyjnego Kijowa poinformowało z kolei o wpłynięciu wniosku w sprawie tego, by zakazać przewodniczącemu Rady Najwyższej Dmytrowi Razumkowowi podejmowania jakichkolwiek działań, mających na celu podpisanie ustawy o rynku ziemi.

Natomiast do ustawy o bankach - jak podaje Interfax-Ukraina - złożono już 5 tys. poprawek, co może znacznie wydłużyć prace w parlamencie. 6 kwietnia jest ostatnim dniem składania poprawek.

>>> Czytaj też: Bałagan i bullshit. Polske e-państwo istnieje tylko teoretycznie [WYWIAD]