Do Sejmu wpłynął projekt, autorstwa posłów Porozumienia, który zakłada zmianę konstytucji. Chodzi o wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat. Projekt zakłada jednocześnie brak możliwości reelekcji urzędującego prezydenta.

O tym, że projekt jeszcze w poniedziałek wpłynie do Sejmu informował lider Porozumienia Jarosław Gowin. Pod projektem podpisali się też - według niego - posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt - jak zapowiadał polityk kilka dni temu - miał wydłużyć pięcioletnią kadencję prezydenta o dwa lata. "To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata" - mówił w piątek Gowin.

Gowin podał się w poniedziałek do dymisji z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego formacja pozostała jednak w obozie rządzącym. Gowin rekomendował na stanowisko wicepremiera obecną minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

>>> Czytaj też: Gowin podaje się do dymisji. Emilewicz rekomendowana na stanowisko wicepremiera