Szef państwa dodał, że odpowiednie instrukcje zostaną przekazane ministerstwu rolnictwa i krajowym instytutom rolnym i do spraw nieruchomości, żeby zidentyfikować takie grunty i nakłonić ich właścicieli do sadzenia roślin spożywczych w celu zaopatrzenia rynków krajowych.

"Ten plan na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego zapewni, że na stołach wszystkich mieszkańców Hondurasu będzie jedzenie, tak że gdy minie kryzys (związany z Covid-19), nie będziemy mieć głodu" - powiedział Hernandez w przemówieniu telewizyjnym we wtorek czasu lokalnego.

Nie ujawnił szczegółów planu, a oficjalny dekret w tej sprawie nie został jeszcze opublikowany - pisze Reuters. Hernandez zapewnił jedynie, że właściciele nieruchomości otrzymają należyte wynagrodzenie za swoje usługi.

Nieco ponad trzy tygodnie temu honduraski rząd wprowadził godzinę policyjną w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się w kraju koronawirusa. Do tej pory zakażonych zostało 312 osób.

Od początku pandemii koronawirusa na świecie zakażonych zostało 1,34 mln ludzi, ponad 76 tys. zmarło - wynika z ostatniego zestawienia agencji Reutera. (PAP)