Na kwietniowych posiedzeniach Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) przedyskutuje szereg projektów legislacyjnych, w tym dotyczących zarządzania odpadami stałymi oraz zbrojnej policji ludowej – przekazała Xinhua.

Nie podano, czy członkowie komitetu ustalą wtedy również nowy termin dorocznej sesji parlamentu, która miała się odbyć w marcu, ale została przesunięta z powodu epidemii koronawirusa. Tradycyjnie podczas sesji parlamentu ogłaszane są cele gospodarcze na dany rok.

Z piątkowych danych urzędu statystycznego wynika, że w związku z epidemią chiński PKB skurczył się w pierwszym kwartale o 6,8 proc., licząc rok do roku. Był to pierwszy spadek od 1992 roku, gdy zaczęto publikować oficjalne dane kwartalne.

Władze starają się w pełni uruchomić gospodarkę po okresie paraliżu spowodowanym koniecznością opanowania epidemii. Wiele firm boryka się jednak ze spadkiem popytu, ponieważ w Chinach wciąż obowiązuje część ograniczeń, a pandemia uderzyła w gospodarki wielu partnerów handlowych ChRL.

Z powodu koronawirusa przełożono również wiele innych dużych wydarzeń, w tym wiosenną edycję Targów Kantońskich - największej i najstarszej imprezy targowej w Chinach. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami targi mają się odbyć w czerwcu w trybie online.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)