Zgodnie z wytycznymi, opublikowanymi na stronie rządowej, działalność może zostać wznowiona m.in. w rolnictwie, hodowli zwierząt, produkcji żywności, górnictwie, przemyśle tekstylnym i rybołówstwie.

Od poniedziałku otworzyć się mogą także sklepy sprzedające produkty kosmetyczne, ale nadal zamknięte będą gabinety fryzjerskie i salony piękności. Na razie na wznowienie działalności nie mogą liczyć bary, restauracje i inne lokale gastronomiczne.

Rezerwacje z powrotem będzie mogła przyjmować wyselekcjonowana część hoteli, ale ta branża na razie obwarowana jest jeszcze częściowymi ograniczeniami. Pracownicy hoteli i hotelowi goście będą musieli m.in. przestrzegać dystansu społecznego i innych zasad bezpieczeństwa, takich jak noszenie masek i rękawiczek.

Utrzymana została godzina policyjna od 17:30 do 5:00. Na podróż samochodem w tym przedziale czasowym wymagana jest specjalna zgoda.

Surowe ograniczenia gospodarcze w związku z pandemią koronawirusa rząd albański wprowadził 9 marca tuż po wykryciu w tym kraju pierwszego przypadku zakażenia. Działalność zawiesiły niemal wszystkie przedsiębiorstwa, zamknięte zostały prawie wszystkie punkty handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Ministerstwo gospodarki Albanii szacuje, że spowolnienie gospodarcze wywoła straty w wysokości 540 milionów euro, a pracę straciło ok. 50 tys. osób, czyli 4 proc. całkowitej liczby zatrudnionych w tym kraju, zamieszkanym przez 2,8 mln ludzi.

Do tej pory Covid-19 zabił w Albanii 26 osób. Według oficjalnych danych zakażonych jest tam ponad 560 osób, z których 314 zostało wyleczonych. (PAP)