Decyzja o obniżeniu poziomu z pierwszego na drugi została ogłoszona wkrótce po informacji, że 22 maja w Pekinie rozpocznie się sesja chińskiego parlamentu. Pierwotnie miała się ona odbyć w marcu, ale została opóźniona w związku z epidemią.

Szczytowy okres szerzenia się koronawirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, a liczba wykrywanych codziennie nowych infekcji jest w tym kraju obecnie znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach. Obserwatorzy oceniają decyzję o organizacji sesji parlamentu jako najnowszy sygnał, że zdaniem przywódców sytuacja w kraju wraca do normy.

Dotychczas wszyscy przyjeżdżający do Pekinu, zarówno z zagranicy, jak i z innych części ChRL, musieli przechodzić 14-dniową kwarantannę. Od czwartku obowiązek ten nie będzie dotyczył osób podróżujących lub powracających do stolicy z terenów ChRL uznanych za obszary niskiego ryzyka – poinformowała przedstawicielka władz miasta Chen Bei, cytowana przez dziennik „Beijing Ribao”.

Państwowa komisja zdrowia zgłosiła w środę 22 potwierdzone poprzedniej doby przypadki Covid-19, z czego 21 określono jako przywleczone z zagranicy. Dodatkowo we wtorek zakażenie wykryto u 26 osób, które nie miały objawów choroby, więc nie są w ChRL zaliczane do potwierdzonych przypadków Covid-19.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)