Decyzję o odwołaniu wydarzenia podjęto, aby „wesprzeć środki przeciwko epidemii podejmowane przez społeczność międzynarodową i dostosować się do nich oraz zagwarantować zdrowie i bezpieczeństwo uczestników” - przekazała oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Forum odbywa się dorocznie od 2002 roku w mieście Boao na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan. Spotkania wzorowane są na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Biorą w nich udział przedstawiciele rządów i biznesu ze świata.

Tegoroczna edycja miała się rozpocząć 24 marca, ale na początku tamtego miesiąca organizatorzy poinformowali o jej przesunięciu na nieokreślony termin z powodu pandemii koronawirusa, która wówczas zaczynała przybierać na sile w Europie i USA.

Szczytowy okres pandemii w Chinach minął wiele tygodni temu, ale w kraju wciąż obowiązują surowe restrykcje, mające zapobiegać infekcjom przywleczonym z zagranicy. Pekin zakazał wstępu na terytorium ChRL większości obcokrajowców, uniemożliwiając im przyjazd na podstawie wydanych już wiz i pozwoleń na pobyt.

Z powodu koronawirusa w Chinach opóźniono lub odwołano również inne ważne wydarzenia. Rozpoczęcie dorocznej sesji chińskiego parlamentu przesunięto z początku marca na koniec maja, a największe targi towarowe w kraju, Targi Kantońskie, zamiast w kwietniu w centrum wystawienniczym w Kantonie odbędą się w czerwcu w trybie online.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)