Obiekt przekształcony pod koniec marca w szpital przez Wojskowy Korpus Inżynierów w miał odciążyć miejskie placówki zatłoczone pacjentami zakażonymi koronawirusem. Stan Nowy Jork dysponuje ok. 53 tys. łóżek szpitalnych, ale według prognoz, które się nie spełniły z powodu pandemii mogło być potrzebnych do 130 tys.

Jak powiadomił rzecznik największej w stanie Nowy Jork sieci opieki zdrowotnej Northwell Health, Terry Lynam ostatecznie do Javits Center trafiło w sumie 1093 pacjentów. W piątek było ich jeszcze ośmioro. Mieli być po południu lokalnego czasu wypisani albo przeniesieni do innych szpitali.

Na początku tygodnia Pentagon zapowiadał, że amerykański wojskowy szpital w Javits Center zakończy swoją misję „1 maja lub mniej więcej w tym czasie”. Autobusy czarterowe przewiozły w piątek rano personel medyczny do domów lub czeka ich kolejne zadanie. 630 medyków zasili lokalne nowojorskie szpitale.

Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach zakończy swą misję szpital polowy założony w Central Parku w namiotach przez chrześcijańską organizację Samaritan's Purse we współpracy z Mt. Sinai Hospital. Dysponuje on 68 łóżkami w tym częścią dla pacjentów oddziałów intensywnej terapii. Obecnie jest tam 18 chorych.

Chociaż Javits Center i kilka innych prowizorycznych szpitali wojskowych w Nowym Jorku i sąsiedztwie ma zostać zamkniętych nie oznacza to, że zostaną całkowicie zlikwidowane. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zachowa kluczowy sprzęt i zapasy na wypadek, gdyby Nowy Jork został dotknięty drugą falą Covid-19.

W czwartek opuścił Manhattan wojskowy statek szpital USNS Comfort wyposażony w 1000 łóżek. Przyjął tylko 182 pacjentów.

Według danych ogłoszonych w piątek w stanie Nowy Jork SARS-Cov-2 zakaziło się 311 tys. osób. Odnotowano 23 796 przypadków śmiertelnych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)