"To wielkie wsparcie obrony naszych miast, ochrony naszej infrastruktury i wzmocnienie naszej armii" - powiedział Vuczić w trakcie pobytu w rozlokowanej pod Belgradem jednostce wojsk przeciwlotniczych, która została niedawno wyposażona w rosyjskie systemy Pancyr-S1 chroniące cele na ziemi przed atakami pocisków manewrujących, dronów i samolotów.

"Nie chcemy nikogo atakować, chcemy chronić przyszłość naszych dzieci" - zapewnił serbski prezydent.

Jak przypomina agencja Associated Press, słowa Vuczicia zbiegły się w czasie z 21. rocznicą zestrzelenia amerykańskiego myśliwca F-16, który brał udział w prowadzonych przez NATO bombardowaniach Serbii. Pilot samolotu został uratowany przez wojska USA.

Interwencja NATO była odpowiedzią na działania strony serbskiej podczas toczącego się pod koniec lat 90. w Kosowie konfliktu między armią serbską a separatystyczną Armią Wyzwolenia Kosowa (UCK), który ostatecznie doprowadził do oddzielenia się Kosowa od Serbii.

"Jestem dumny, że odwiedzam brygadę, która zestrzeliła F-16" - powiedział prezydent Vuczić.

Wraz ze wzrostem napięcia w regionie, który przeszedł w latach 90. serię niszczycielskich wojen, zbrojenie Serbii przez Rosję w samoloty bojowe, czołgi i systemy przeciwlotnicze jest obserwowane z niepokojem przez pozostałe państwa bałkańskie i Europę Zachodnią - ocenia agencja AP. Według Associated Press chociaż Serbia formalnie ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, to pod populistycznymi rządami Vuczicia kraj zacieśnia związki polityczne i militarne z Rosją i Chinami.

AP pisze również, że w Serbii rośnie niezadowolenie wywołane nieradzeniem sobie władz z epidemią koronawirusa i wprowadzanymi w związku z tym ograniczeniami. (PAP)

adj/ ap/