Mucha w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9" został zapytany, czy Kancelaria Prezydenta bierze udział w pracach nad nowelizacją ustawy ws. głosowania korespondencyjnego. "Nie uczestniczymy w tych pracach, dlatego że to są prace dotyczące kształtowania zasad, które dotyczą wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" – podkreślił.

Jak zaznaczył, Andrzej Duda - jako urzędująca głowa państwa - uczestniczy w procesie legislacyjnym w tym sensie, że ustawa jest przedmiotem jego analizy i rozstrzygnięcia na gruncie Konstytucji. "Natomiast bezpośrednio te prace są prowadzone przez Sejm, Senat" – wyjaśnił.

Mucha wskazał, że prezydent wypowiada się i jest aktywny w różnych sferach, m.in. w walce z epidemią. W sferze wyborczej - dodał - prezydent zdecydowanie mówi o regułach konstytucyjnych i potrzebie odbycia wyborów.

W środę wieczorem ogłoszono, że PiS i Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano, "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Wybory mają odbyć się korespondencyjnie.

W czwartek rano Sejm odrzucił sprzeciw Senatu w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w tegorocznych wyborach prezydenckich; Porozumienie zobowiązało się, że razem z PiS przygotuje propozycję zmian w tej ustawie. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska