Występując z raportem przed zgromadzeniem ustawodawczym Petersburga Biegłow wskazał, że według stanu na środowy poranek wykryto w tym mieście blisko 8 500 zakażeń. Według oficjalnych statystyk zmarło dotąd na Covid-19 czterech lekarzy z Petersburga.

Na nieoficjalnej liście zmarłych podczas pandemii lekarzy, prowadzonej w internecie przez ich kolegów, wykazano 13 pracowników medycznych z Petersburga. Statystyka ta jest nieoficjalna, powstaje głównie jako lista pamięci.

Tymczasem minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko przyznał w środę w wystąpieniu w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu), że około 400 ognisk koronawirusa w Rosji pojawiło się w szpitalach.

Mimo wszystkich podjętych działań profilaktycznych zdarzają się przypadki przenoszenia koronawirusa do szpitali, pacjenci mają podstawy, by obawiać się wizyt w tych placówkach - wskazał minister. Podkreślił przy tym, że na całym świecie pandemia spowodowała zmiany w świadczeniu przez ochronę zdrowia planowej pomocy lekarskiej.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w środę 242 tys., zmarło dotąd 2 212 pacjentów z Covid-19. Muraszko poinformował wcześniej w środę, że w szpitalach w całym kraju jest obecnie ponad 100 tys. pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, w tym około 4 tys. dzieci.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)